eWAY s.r.o.

eWAY s.r.o. logo

Kyberbezpečnosť aj na letných dovolenkách

kyberbezpečnosť na dovolenke
Image by Freepik

Chystáte sa na letnú dovolenku? Pravdepodobne dobre viete, že je dôležité poriadne si zabezpečiť domácnosť. Avšak, fyzická bezpečnosť vášho domova nie je jediná vec, o ktorú sa musíte starať.

Vaše prenosné elektronické zariadenia obsahujú veľké množstvo cenností – preto keď je čas odísť na cestu, bezpečnosť vašich zariadení a dát v nich je rovnako dôležitá ako zamknutie dverí na dome.

Pozrime sa dnes na základné kroky kybernetickej bezpečnosti, ktoré by ste mali dodržať aby ste ostali v bezpečí:

1. Nezdieľajte online informácie o tom, že cestuje na dovolenku pred svojim odchodom

Zdieľať fotky z cesty a krásnych destinácií je lákavé, avšak najbezpečnejšie je, ak tak urobíte, až keď sa zo svojho výletu vrátite. Informácia o tom, že ste mimo domov, alebo zdieľanie konkrétnej lokácie, ako je napríklad Váš hotel, výrazne zvyšuje nebezpečenstvo krádeží. Ideálne je vypnúť zdieľanie polohy na Vašom telefóne, aby Vašu polohu automaticky neoznačovalo napríklad na sociálnych sieťach.

2. Zapnite si funkciu „Nájsť zariadenie“

Zapnutím funkcie na „nájsť moje zariadenie“ na Vašich telefónoch zabezpečíte, že budete schopný vyhľadať polohu odcudzeného telefónu, prípadne vymazať citlivé dáta na diaľku či deaktivovať svoje zariadenia, ak sa náhodou dostane do zlých rúk.

3. Chráňte svoje zariadenia

Ak nechávate svoje zariadenia ako tablet, notebook či telefón v hoteli, najlepšia možnosť je zariadenia uzamknúť v trezore, prípadne ich dobre schovať do batožiny, tak, aby neboli ponechané v izbe len tak na očiach. Okrem fyzického  zabezpečenia myslite aj na to, že všetky Vaše zariadenia by mali byť chránené dostatočne silným heslom, prípadne odblokovaním len na Váš dotyk.

4. Používajte verejné počítače s rozumom

Ak potrebujete použiť na svojej dovolenke verejný počítač, pokúste sa pri surfovaní na internete udržať svoju aktivitu tak generickú a anonymnú ako je možné. Ideálne je neprihlasovať sa do žiadnych dôležitých účtov, ale ak už sa musíte prihlásiť napríklad do e-mailu, uistite sa, že sa odhlásite, keď skončíte. Vymazanie histórie Vášho prehliadania je tiež užitočný krok.

5. Nepoužívajte verejné siete wi-fi k transakciám alebo k prístupu k citlivým údajom

Ak ste pripojený k verejnej wi-fi sieti, premyslite si, či je nutné sa niekam prihlasovať. Verejné wi-fi sú skvelé na surfovanie po internete alebo sociálnej sieti, ak nemusíte nikde zadávať heslá a citlivé údaje. Online nakupovanie a zadávanie napríklad údajov z karty sa na nich však zásadne neodporúča, na tieto účely využite dátový prenos a pre Vašu rodinu či priateľov môžete vytvoriť osobný hot spot, aby prehliadali web bezpečnejšie.

6. Zálohujte si svoje dáta pred cestou

Akokoľvek svoje zariadenia chránite, malá šanca, že budú odcudzené alebo sa im stane nejaká nehoda existuje – než sa vyberiete na prázdniny, zálohujte svoje dáta na iné zariadenie alebo do cloudu, aby ste neprišli o cenné údaje, fotky a podobne.